Stevens Graduate Students Recognized at Annual Provost's Banquet

5/22/2013

Stand-out graduate students receiving degrees in the Class of 2013 were honored at the annual Provost’s Banquet for Graduate Students. The event, which was held on May 20 and hosted by Provost George Korfiatis, featured the presentation of academic and leadership awards to 48 graduate students. Faculty, staff and administrators recognized the honorees for their outstanding achievements in the classroom and professional endeavors, as well as commitment to Stevens through on-campus employment and student activities. Congratulations to the 2013 winners!

Outstanding Academic Achievement Award in the Master of Science in Information Systems Program – WebCampus

Mr. Kin Chung Lee

Outstanding Academic Achievement Award in the Master of Science in Information Systems Program Off Campus

Mr. Kevin Bonilla

Outstanding Academic Achievement Award in the Master of Science in Management - Project Management

Mr. Eric Konzelman

COLLEGE OF ARTS AND LETTERS

Outstanding Student Award

Mr. Aaron Rose

OFFICE OF STUDENT EMPLOYEMENT

2012 – 2013 Graduate Student of the Year

Ms. Gabriella Shepard

OFFICE OF CAREER DEVELOPMENT

Career Development Award – Outstanding Professional Development

Mr. Nikhilesh Ghantasala

OFFICE OF GRADUATE STUDENT AFFAIRS

Student Leadership Award – Overall Outstanding Student Leader

Ms. Anisha Chellani

Mr. Nikhilesh Ghantasala

Outstanding Graduate Student Club Leader

Mr. Xiangyu Liang

Outstanding Graduate Student Council Leader

Mr. Alireza Padidar

WESLEY J. HOWE SCHOOL OF TECHNOLOGY MANAGEMENT

Outstanding Academic Achievement Award in the Executive Master of Business Administration in Technology Management Program – ITT Exelis

Ms. Rachel Fingeroth

Mr. Anthony Nigara

Outstanding Academic Achievement Award by an EMTM Graduate in the Master of Business Administration in Technology Management Program for Experienced Professionals

Ms. Poorna Sarang

Outstanding Academic Achievement Award in the Master of Technology Management Program for Experienced Professionals

Mr. Steven Sculler

Mr. Sang Wook Lee

Outstanding Academic Achievement Award in the Flex Master of Business Administration in Technology Management Program

Mr. Steven Bleiberg

Outstanding Academic Achievement Award in the Master of Science in Management – Pharma Program

Ms. Payal Saxena

Outstanding Academic Achievement Award in the Master of Science in Management Program

Ms. Palka Patel

Outstanding Academic Achievement Award in the Master of Science in Telecommunications Management Program Off Campus

Ms. Juliane Dieterle

Outstanding Academic Award in the Master of Science in Telecommunications Management Program

Mr. Orod Hemmati

Outstanding Academic Achievement Award in the Master of Science in Information Systems Program – Overall

Ms. Shivani Mathur

CHARLES V. SCHAEFER JR. SCHOOL OF ENGINEERING AND SCIENCE

Department of Chemistry, Chemical Biology and Biomedical Engineering – Outstanding Academic Achievement Award

Mr. Aliaksandr Zhuk

Department of Chemistry, Chemical Biology and Biomedical Engineering – Outstanding Teaching Assistant

Mr. Norapath Pesirikan

Department of Chemical Engineering and Materials Science – Exxon-Mobil Award PhD

Mr. Ayokunle Olanrewaju Omosebi

Ms. Qichen Wang

Department of Chemical Engineering and Materials Science – Morton M. Traum Award PhD

Ms. Fei Tian

Department of Chemical Engineering and Materials Science – Morton M. Traum Award M.S.

Ms. Qiaoling Sun

Department of Civil, Environmental and Ocean Engineering – John P. Breslin Award

Ms. Alicia Mahon

Department of Civil, Environmental and Ocean Engineering – ASCE Chapter Award for Outstanding Teaching Assistant

Ms. Simbirai P. Munjoma

Department of Computer Science – Outstanding Teaching Assistant Award

Mr. Yifei Bao

Department of Computer Science – Outstanding Graduate Student Award

Mr. Daniel Mayer

Department of Electrical and Computer Engineering – Francis T. Boesch Award

Mr. Hongbo Liu

Department of Electrical and Computer Engineering – Peskin Award

Mr. Nansai Hu

Department of Electrical and Computer Engineering – Outstanding Research Assistant Award in Electrical Engineering

Mr. Jin Xu

Department of Mathematical Sciences – Outstanding Teaching Assistant Award

Ms. Lakshmi Iswara Chandra Vidyasagar

Department of Mathematical Sciences – Award for Excellence in Graduate Research

Mr. Thomas Lonon

Department of Mechanical Engineering – James H. Potter Award

Mr. Weihe Xu

Department of Mechanical Engineering – Kurt H. Weil Award

Mr. William Booz

Mr. Yang Chen

Department of Mechanical Engineering – Robert H. Thurston Award

Mr. Charles Freundlich

ME Pharma – Outstanding Academic Achievement Award

Mr. Andre Colarossi

MS Pharma – Outstanding Academic Achievement Award

Mr. Pranav Siddhapura

Department of Physics and Engineering Physics – Ph.D. Thesis Award

Mr. Seong-Wook Park

SCHOOL OF SYSTEMS AND ENTERPRISES

American Society of Engineering Management Student Chapter Outstanding Teaching Assistant Award

Ms. Kara Pepe

Outstanding Dissertation Award for Research

Mr. Peter Korfiatis

Best Student Paper Award

Mr. Stuart Van Weele

Excellence in Research Award

Mr. Douglas Wong

Fabrycky-Blanchard Systems Engineering Research Award

Mr. Hamid Darabi