Participating Schools and Winners - College of Arts and Letters - Stevens Institute Technology

Participants 2012

1. Bronx High School of Science, NY (three teams)
2. Dwight-Englewood High School, NJ
3. Irvington High School, NJ (two teams)
4. Middlesex County Academy for Allied Health and Science, NJ (three teams)
5. Moorestown Friends School, NJ (two teams)
6. New Milford High School, NJ
7. Piscataway High School, NJ (two teams)
8. Ridge High School, NJ (two teams)
9. Union High School, NJ
10. Watchung High School, NJ (two teams)

Teams were split into two groups. After two rounds, the winners of the two groups were:

Middlesex 1
Middlesex 2

Winner of the final debate and overall winner:

Middlesex 1

Participants 2011

1. Bethpage High School, NY (three teams)
2. Bronx High School of Science, NY (three teams)
3. Clarkstown High School, NY
4. Clifton High School, NJ (two teams)
5. Doane Academy, NJ
6. Hoboken High School, NJ
7. Irvington High School, NJ
8. Moorestown Friends School, NJ (two teams)
9. New Milford School, NJ
10. Perth Amboy High School, NJ (two teams)
11. Piscataway High School, NJ (two teams)
12. Union High School, NJ

After two rounds, the winners were:

1. Clarkstown High School
2. Piscataway High School 1
3. Moorestown Friends School 1

Participants 2010

1. Bronx High School of (two teams)
2. Bethpage High School, NY (three teams)
3. Clarkstown High School North, NJ
4. Academy of Allied Health and Science School, NJ
5. Midland Park High School, NJ
6. Moorestown Friends School, NJ
7. New Milford High School, NJ
8. Union City High School, NJ
9. Perth Amboy High School, NJ
10. Neptune High School, NJ
11. Union High School, NJ
12. The Spence School, NY

After two rounds, the winners were:

1. The Spence School
2. Bronx 2
3. Academy

Participants 2009

1. Academy of Allied Health and Science, Neptune, NJ (two teams)
2. Bethpage High School, NY (three teams)
3. Bronx High School of Science, NY
4. Clifton High School, NJ (two teams)
5. Collingswood High School, NJ
6. Dobbs Ferry High School, NY
7. Indian Hills High School, Oakland, NJ
8. Matawan Regional High School, Aberdeen, NJ
9. Moorestown Friends School, NJ
10. Neptune High School, NJ
11. New Milford High School, NJ
12. Newark Technology High School, NJ
13. Paramus High School, NJ (two teams)
14. The Spence School, New York, NY
15. Union City High School, NJ

After two rounds, the winners were: 1. Clifton High School 1
2. Bethpage High School 2
3. Indian Hills High School
4. Matawan Regional High School
5. The Spence School

Participants 2008

1. Midland Park High School, NJ
2. Lakeland High School, Shrub Oak, NY
3. Perth Amboy, NJ
4. St. Joseph's High School, Metuchen, NJ
5. Moorestown Friends School, NJ
6. Elmwood Park Memorial High School, NJ
7. Madison High School, NJ
8. Union Catholic High School, Scotch Plains, NJ
9. New Milford High School, NJ
10. Gill St. Bernard's School, Gladstone, NJ
11. George W. Hewlett High School, Hewlett, NY
12. Lenape Valley Regional High School, Stanhope, NJ
13. Biotechnology High School, Freehold, NJ
14. Technology High School, Newark, NJ
15. McNair Academic High School, Jersey City, NJ
16. James Caldwell High School, West Caldwell, NJ

After two rounds, the winners were:

1. Union Catholic High School
2. New Milford High School
3. James Caldwell High School